Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie Pivovaru

10. 8. 2009

Historické milníky

1965 – položení základního kamene pivovaru
1970 – uvaření první várky piva
1988 – překročení hranice 1 mil. hl piva uvařeného za rok
1990 – privatizace pivovaru, vznik spol. Pivovar Radegast a.s.
1994 – zprovoznění nové varny
1998 - dokončení výstavby cylindrokónických tanků
1998 – dosažení mety 2 mil. hl. piva uvařeného za rok
1999 – součást největší české pivovarské skupiny Plzeňský Prazdroj a.s.

---------------------

Hlavní fakta
V Pivovaru Radegast se vaří pivo od roku 1970.
Radegast je nejmladším a nejmodernějším pivovarem v České republice.
Od roku 1999 je pivovar Radegast součástí největší pivovarské skupiny v České republice společnosti Plzeňský Prazdroj, a.s.
Ročně produkuje přes 2,2 mil hl. piva při cca 270 zaměstnancích.
Vyrábí pivo typu „klasický český ležák“ a je rovněž výrobcem kvalitního sladu ve vlastní sladovně.
V posledních letech pivovar výrazně investoval do zlepšení kvalitativních parametrů výroby a do procesů analýzy a kontroly.

-----------------------------

Certifikáty jakosti
V roce 1995 získal Radegast jako první z oboru certifikát kvality ISO 9002
V roce 1996 Mezinárodní ocenění za kvalitu
V roce 1999 ekologický certifikát ISO 14001.
V roce 2003 pivovar znovu obhájil certifikáty ISO 9001 a ISO 14001 po důkladném auditu firmy DNV.
Řadou unikátních ekologických projektů přispívá pivovar Radegast ke zkrášlení okolí – chráněné krajinné oblasti Beskydy.

-------------------------------------

Hlavní historické události
V 60. letech bylo rozhodnuto najít na severní Moravě vhodnou lokalitu pro výstavbu moderního pivovaru s velkou kapacitou soustředěnou na jediném místě. Po pečlivém vyhodnocení byla vybrána obec Nošovice.
Základní kámen pivovaru byl položen roku 1965.
První várka byla uvařena 3. prosince 1970.
Do 30. června 1990 byl pivovar Radegast jedním ze závodů podniku Severomoravské pivovary Přerov, 1. července se stal samostatným státním podnikem. Po privatizaci v roce 1991 začíná nošovický Pivovar Radegast a.s. psát novou, slavnou kapitolu v dějinách českého pivovarnictví.
V roce 1994 byla uvedena do provozu nová varna, jejíž kvalita odpovídá nejvyššímu světovému standardu. V pivovaru byla postavena jedna z prvních filtračních linek se stabilizačním filtrem a linka na stáčení do sudů. Průkopnicky zde přešli z hliníkových sudů na nerezové KEG sudy.
Začátkem léta 1997 zahájili kameníci z Leskovce na Vsetínsku práci na kopii sochy radhošťského Radegasta. Socha byla dokončena 3. 6. 1998. Veškeré náklady na zhotovení sochy se rozhodl nést Pivovar Radegast Nošovice, který má pohanského boha hojnosti, úrody a plodnosti v názvu.
V r. 1998 byla dokončena výstavba cylindrokónických tanků, jejímž cílem je navýšení výrobní kapacity pivovaru v úseku hlavního kvašení a dokvašování. Investice umožňuje zvýšení celkové produkce pivovaru na 2,4 mil. hl piva ročně. Pivovar má jednu z nejmodernějších plně automatizovaných linek na stáčení ve střední Evropě s kapacitou 50 tisíc lahví za hodinu. Byla uvedena do provozu v roce 1998.
Zatímco se v roce 1988 v pivovaru vystavilo asi 1 mil. hl piva, v roce 1998 poprvé Radegast ve své historii pokořil dvoumilionovou hranici vystaveného piva. V roce 1999 pak dosáhl tržního podílu na tuzemském trhu téměř 14 % (oproti 7 % z roku 1992).
V roce 1999 se pivovar Radegast stal součástí spol. Plzeňský Prazdroj, a.s., která je největší pivovarnickou skupinou v ČR. Radegast tak patří do celosvětové rodiny globální skupiny SABMiller plc, druhého největšího výrobce piva na světě, s pivovarnickými aktivitami či distribucí ve více než 60 zemích světa napříč šesti kontinenty. Pilsner Urquell je mezinárodní vlajkovou lodí portfolia značek SABMiller.

----------------------------------------------------

Otec piva Radegast – Jaromír Franzl

Do historie piva Radegast se nesmazatelně vryl Jaromír Franzl. Právě on prosadil, že pivo z Nošovic bude mít hořkou chuť, což v šedesátých letech nebylo vůbec obvyklé. První sládek si ale prosadil svou a miliony příznivců značky Radegast mu nyní mohou být vděční.

Jaromír Franzl je šestým sládkem v pořadí pocházející ze slavného rodu Franzlů. Od roku 1942 do roku 1969 prošel celou řadou moravských pivovarů. V padesátých letech už zúročoval své odborné zkušenosti a řídící schopnosti na pozicích výrobního náměstka, ředitele či sládka.

Vrcholem profesionální kariéry J. Franzla byla práce v nově vybudovaném pivovaru Radegast v Nošovicích, kde působil v letech 1969-79 jako výrobní náměstek. Právem je považován za otce piva Radegast, protože právě on vtiskl Radegastu charakteristickou chuť, která se postupem času stala velmi oblíbenou. Do svého odchodu do důchodu v roce 1981 byl pak ředitelem největšího pivovaru na Moravě.

Jaromír Franzl působil v pivovaru Radegast i po roce 1989 jako poradce při zavádění technických inovací. Jako první v historii pivovar získal ocenění Zlatý Radegast a v roce 2005 byl uveden do Síně slávy českého pivovarství a sladařství, čímž se zařadil mezi největší osobnosti oboru.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Strident blood press symptoms

(Ainvidiplite, 8. 10. 2018 9:17)

Pression arterielle est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre moelle bat, il pompe le sang par vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/wanneer-moet-ik-cialis-innemen/

Measuring Blood Weight

(AIsomagdoono, 30. 7. 2018 13:12)

Poids est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-christine-le-duc/